Sposoby składania kartonów. Jakie konstrukcje wyróżniamy?

sposoby-skladania-kartonow-jakie-konstrukcje-wyrozniamy

Karton doskonale nadaje się do tego, żeby pakować w niego różne przedmioty. Jest to lekki i tani materiał ekologiczny, który wykonany jest z surowców naturalnych i podlega biodegradacji. Najczęściej wykorzystuje się go do pakowania różnego rodzaju przesyłek. Sklepy, które prowadzą sprzedaż wysyłkową, umieszczają w kartonach swoje towary. Natomiast osoby prywatne pakują w nie chociażby upominki dla bliższej lub dalszej rodziny, które są następnie wysyłane pocztą. Żeby karton spełnił swoją funkcję i nie tylko przechował, ale i odpowiednio zabezpieczył daną przesyłkę, musi on być złożony w odpowiedni sposób.

Kartony a przechowywane w nich przedmioty

Istnieje kilka sposobów, na jakie można składać kartony. Każdy z nich powinien być dopasowany do zawartości danej paczki. Zasadniczo karton produkowany jest w formie płaskich bloków, które albo są prostokątami, albo mają już wycięte kształty umożliwiające odpowiednie złożenie. Najpopularniejszym sposobem składania kartonów jest oczywiście ten, który polega na utworzeniu sześciennej kostki lub prostopadłościanu. W takim przypadku z kartonu formuje się pudełko, a następnie zagina się pozostawione na koniec boki do wewnątrz. Czasem jednak przesyłany paczką przedmiot jest zbyt płaski, żeby opłacało się go pakować do kostki. W takiej sytuacji obiekt można umieścić w rozłożonym kartonie. Również w momencie, kiedy włożone do pudełka przedmioty nie wypełniają w całości przestrzeni, można zastosować inny sposób składania. Krótko mówiąc, należy wtedy dostosować karton do umieszczonych w nim obiektów. W jaki sposób to zrobić? Można naciąć krawędzie pudełka i w ten sposób obniżyć jego boki, których wystające części będą dawały się zgiąć do środka.

Podsumowując, sposoby składania kartonu należy dostosować do tego, jakie przedmioty się w nich przechowuje czy przemieszcza. Tylko odpowiednie ułożenie danego obiektu w pudełku gwarantuje bowiem bezpieczny transport i dostarczenie towaru w nieuszkodzonym stanie.