Co to jest konfekcjowanie towarów?

Maszyna do pakowania

O konfekcjonowaniu towarów zapewne słyszało większość osób, choć zapewne nie wszyscy wiedzą, co ono dokładnie oznacza. Najogólniej rzecz ujmując: jest to przygotowanie produktu do sprzedaży lub do wysyłki do klienta. Na konfekcjonowanie mogą składać się różne usługi w zależności od charakteru danego zamówienia i rodzaju towarów. Niektóre prace z zakresu konfekcjonowania wykonuje się ręcznie, do innych np. do pakowania wykorzystywane są specjalistyczne maszyny.

Co dokładnie obejmuje konfekcjonowanie?

Towary zwykle wymagają spakowania w odpowiednio dobrane pudełka produktowe, które między innymi zabezpieczą je na czas transportu do hurtowni, sklepu czy klienta. Gdy mamy do czynienia z większą liczbą produktów, są one również często łączone za pomocą specjalnej folii w zgrzewki, dzięki czemu zyskują dodatkowe zabezpieczenie oraz łatwiej się je przenosi czy ładuje na samochody. Zgrzewanie wykonywane jest zwykle maszynowo. Kolejna popularna usługa z zakresu konfekcjonowania towarów to etykietowanie. Na produkty naklejenie są różnego rodzaju etykiety informacyjne, promocyjne, reklamowe czy kody kreskowe. Mogą mieć one różny format i zawartość w zależności od tego, jaki to produkt. Nie wszystkie ważne informacje producent chce lub może umieścić na opakowaniu, wtedy etykiety mogą być bardzo przydatne. W ramach konfekcjonowania na życzenie zlecających usługę wykonywane są też zestawy promocyjne – na przykład konkretne produkty łączone są z użyciem kleju lub folii z gratisami.

Komu zlecić konfekcję produktów?

Producenci chętnie zlecają tę usługę zewnętrznym, wyspecjalizowanym firmom. Dzięki temu nie muszą zatrudniać dodatkowych  pracowników czy inwestować w rozbudowę parku maszynowego np. maszyn do pakowania. Powierzając konfekcjonowanie towarów doświadczonym specjalistom, możemy mieć też pewność, że usługa zostanie wykonana w sposób rzetelny i profesjonalny, a do końcowego odbiorcy produkt zawsze trafi odpowiednio przygotowany i estetycznie zapakowany. Zwłaszcza w przypadku niewielkich firm zajmujących się produkcją outsourcing  konfekcjonowania wydaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem.